HPV-vastane vaktsineerimine

Mis on HPV?

HPV on inimese papilloomiviirus (ingl. Human Papilloma Virus). Suurem osa papilloomiviiruse tüüpidest põhjustab healoomulisi muutusi nahal (nt soolatüükaid) ja limakestadel (nt teravad kondüloomid). Mõned papilloomiviiruse tüübid võivad põhjustada inimestel vähieelsete kahjustuste ja vähkide teket anogenitaalpiirkonnas (nt emakakaela-, häbeme- ja tupe-, päraku, peenisevähk) ning suuõõnes (nt suu- ja neeluvähk).

Vähiriski alusel jaotatakse  inimese papilloomiviiruse tüübid alljärgnevalt:

  • Kõrge riski tüübid: 16, 18, 45, 31, 33, 52, 58, 35, 59, 56, 51, 39;
  • Piiratud vähki tekitava toimega tüübid 68, 73;
  • Madala riski tüübid: 6, 11, 26, 40, 42, 43.

Emakakaelavähk moodustab 80%  inimese papilloomiviirustest tingitud kasvajatest. Papilloomiviiruse tüübid HPV 16 ja 18 põhjustavad enamiku emakakaelavähkidest.

  • Rohkem infot HPV kohta leiad siit

Vaktsineerimine

Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. HPV vaktsiin on ohutu ja efektiivne ning pakub pikaajalist kaitset.

HPV vaktsiinid on näidustatud üle 9-aastastele isikutele HPV põhjustatud vähieelsete kahjustuste ja vähkide ennetamiseks.

2018. aastal  lisati riiklikusse immuniseerimiskavasse tüdrukute vaktsineerimine emakakaelavähi vastu, sest enne papilloomiviirusesse nakatumist (st enne suguelu alustamist) on vaktsineerimine kõige tõhusam. Emakakaelavähki ennetavat vaktsineerimist tehakse 12 aastastele tüdrukutele koolitervishoiutöötaja juures. Lapsevanema erisoovil on vaktsineerimine võimalik ka perearsti juures. Vaktsineerimine on vabatahtlik ja tasuta. Samas võimaldab riik tasuta vaktsineerimist nendele 13-14-aastastele tütarlastele, kes on jäänud 12-aastaselt vaktsineerimata. Poisse on võimalik väljaspool vaktsineerimiskava tasuliselt vaktsineerida, selleks võib pöörduda oma perearsti või teise vaktsineerija poole.

HPV-vastane vaktsineerimine ei mõjuta tüdrukute ja naiste võimalusi rasedaks jääda ega avalda mingil viisil mõju järgnevatele rasedustele.

  • Rohkem infot vaktsineerimise kohta leiad siit.
Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil info@tervisekassa.ee või helistage meie infoliinile 669 6630.