Meditsiiniseadmete loetelu 2021. aastal

1. jaanuarist 2021 hakkab kehtima täiendatud meditsiiniseadmete loetelu, kuhu lisandub 102 uut haigekassa poolt rahastatavat seadet. Uute meditsiiniseadmete lisandumisega laieneb hüvitatavate seadmete valik diabeetikutele, erinevate stoomide ja fistuliga, uneapnoega, diafragma stimulaatoriga, lümfitursete või venoosse puudulikkuse ning haavade või haavanditega patsientidele. Samuti laieneb seadmete loetelu trauma- või operatsioonijärgselt ortoose vajavatele patsientidele.

Uuest aastast paraneb märkimisväärselt diabeetikutele veresuhkru kontrolliks ning ravimite manustamiseks vajalike meditsiiniseadmete kättesaadavus. Ühe olulise muudatusena hakkab haigekassa hüvitama pideva glükoosimonitooringu süsteemi lisaks diabeediga lastele ka 1. tüüpi diabeediga rasedatele ja emadele kuni nende lapse üheaastaseks saamiseni. Samuti laiendatakse glükoosimonitooringu hüvitamist 1. tüüpi diabeediga dialüüsil olevatele või neerusiirikuga patsientidele. Lisaks hakatakse hüvitama korduvkasutatavat insuliini süstevahendit 1. tüüpi diabeediga patsientidele, kes kasutavad raviks kolbampullis lühitoimelist insuliini.

Haigekassa suurendab aasta algusest ka erinevate meditsiiniseadmete hüvitatavaid koguseid. 2. tüüpi diabeediga süsteravil olevatele patsientidele hüvitatavate testribade ja lantsettide kogus suureneb 450-lt 600-ni poolaastas ning 2. tüüpi diabeedi ja rasedusdiabeediga süsteravil olevate patsientide nõelte kogus 200-lt/550-lt 700-ni poolaastas. Samuti suurendab haigekassa insuliinipumba reservuaaride hüvitamist 100-lt 122-ni kalendriaastas ja glükoosisensorite hüvitatavat kogust 48-lt 55 sensorini kalendriaastas.

Stoomi ja fistuliga patsientidele hüvitatavate stoomirõngaste kogus suureneb 100-lt 200-ni, alusplaadi lisakinnituste kogus 180-lt 360-ni ja alkoholivaba stoomipasta kogus 6-lt 9-ni kalendripoolaastas ühe stoomi või fistuli kohta.

Larüngektomeeritud patsientidele hüvitatavate liimieemaldusvahendite kogus suureneb 50 nahapuhastusplaastrilt 100 puhastuspadjakese või 100 salvräti või kahe spreini kalendripoolaastas.

Epidermolysis bullosa raviks hüvitatavate haavasidemete kogus suureneb 1200-lt kuni 3600 haavasidemeni kalendriaastas.

Lisaks hakkab haigekassa hüvitama haavasidemeid  arteriaalse haavandiga patsientidele, kellel kirurgiline haavaravi pole võimalik või on see perspektiivitu, samuti haavandi paranemiseni pärast revaskulariseerivat ravi.

Lümfitursetega patsientidele hüvitatakse alates uuest aastast ühe jäseme või muu kehapiirkonna turse korral kuni kaks kompressioontoodet ning vähemalt kahe erineva jäseme või muu kehapiirkonna turse korral kuni neli kompressioontoodet kuue kuu jooksul.  Lisaks laieneb nende meditsiiniseadmete väljakirjutamise õigus dermatoveneroloogile ning kordusretsepti väljakirjutamise õigus perearstile.

2021. aastast laieneb trahheostoomiga patsientidele hüvitatavate meditsiiniseadmete valik. Neile patsientidele hüvitatakse uue loeteluga kaelapaelu, kõneklappe ning inhaleeritava ravimi manustamise vajaduse korral nebulisaatorit. Seejuures on uues loetelus selguse huvides eraldi rühmad trahheostomeeritud ja larüngektomeeritud patsientidele vajalike tarvikute jaoks. Lisaks hakkab haigekassa hüvitama kõhuortoose ja diafragma stimulaatori antenne.

Täpse ülevaate hüvitatavatest seadmetest ja hüvitamise tingimustest saab meditsiiniseadmete loetelust. Muudatuste detailsed selgitused on leitavad määruse seletuskirjast.

Täiendavate küsimuste korral palume pöörduda haigekassa poole telefonil (+372) 669 6630 või meiliaadressil info [at] haigekassa.ee (info[at]haigekassa[dot]ee).

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil info@tervisekassa.ee või helistage meie infoliinile 669 6630.