Haigekassa hüvitab järgmisel aastal uusi meditsiiniseadmeid 1,8 miljoni euro eest

Alates 1. jaanuarist hakkab kehtima täiendatud meditsiiniseadmete loetelu, kuhu lisandub 163 uut haigekassa poolt rahastatavat seadet, mida inimestel on võimalik kasutada kodus iseseisvalt või oma  lähedaste abiga.

„Uute meditsiiniseadmete lisandumisega laieneb hüvitatavate seadmete valik erinevate krooniliste haigustega patsientidele, näiteks diabeetikutele, urineerimisfunktsiooni häire, uneapnoe, lümfitursete ja venoosse puudulikkusega inimestele. Samuti lisandub uusi ravivalikuid ortoose ning tallatugesid vajavatele patsientidele,“ rääkis haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Kärt Veliste.

Ühe olulise muudatusena hakkab haigekassa hüvitama insuliini pumpravi kuni 26-aastaseks saamiseni. „Oma tervise eest hoolitsevate noorte jaoks on väga oluline, et nad saaksid lapseeas alustatud pumpraviga jätkata ka pärast 19-aastaseks saamist. Otsus toetab ka neid 19-25 aastaseid, kes kasutavad glükoosimonitooringu süsteeme, kuid nendest üksi jääb kontroll veresuhkru üle puudulikuks. See tähendab, et glükoositase on liiga kõrge või ei püsi raviks seatud vahemikus,“ ütles Veliste.

Rahastusega võimaldatakse pumpraviks vajalike diabeeditarvikute ehk infusioonivahendite, reservuaaride, pideva glükoosimonitooringu komplektide ja glükoosisensorite kättesaadavus ning samuti võimaldatakse insuliinipumba soetamist, kui eelmise seadme soodustusega ostust on möödas vähemalt neli aastat.

Kui seni oli glükoosimonitooringu süsteemide ehk saatjate ja sensorite väljakirjutamise õigus vaid endokrinoloogidel ning lastearstidel, siis alates uuest aastast laiendab haigekassa nende seadmete väljakirjutamise õigust ka sisearstidele. Ravi määramise õiguse andmine on vajalik, sest teatud piirkondades ja raviasutustes tegelevad täiskasvanud 1. tüüpi diabeedi patsientide ravi ning nõustamisega just sisearstid.

Esmakordselt hakkab haigekassa rahastama uudset haavaraviseadet, mis kiirendab haavade paranemist ja vähendab valu. „Tegemist on automatiseeritud elektristimulatsioonil põhineva seadmega ning see on abiks raskesti paranevate haavandite korral, mis ei ole vaatamata ravile paranenud kuue kuu jooksul. Kui enamasti vajavad patsiendid raviks ühte seadet, siis kordusravi puhul võimaldab haigekassa ka kuni kahe seadme kompensatsiooni,“ rääkis Veliste.

Alates uue aasta algusest suurendab haigekassa uriinikottidele mõeldud rahastust, et katta patsientide suuremat vajadust. Urostoomiga patsiendid saavad poolaasta jooksul senise 18 koti asemel kuni 50 kotti ning urineerimisfunktsiooni häirega patsiendid 60 koti asemel kuni 90 kotti.

Kõigi muudatuste kogumõju haigekassa eelarvele on ligikaudu 1,8 miljonit eurot. Kokku hüvitab haigekassa 2023. aasta eelarves meditsiiniseadmeid ligikaudu 19 miljoni euro eest.