Rinnavähi sõeluuring

Rinnavähk on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja, mis on varases staadiumis avastamise korral teiste kasvajatega võrreldes suhteliselt hästi ravitav. Rinnavähi varaseks avastamiseks on arenenud maades käivitatud rinnavähi mammograafiline sõeluuring.

Kuidas toimub sõeluuringu etapiline laiendamine?
  • Kuni aastani 2017 kutsuti Eestis rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses kuni 62 eluaastat. Alates 2018 hakkasime vastavalt uuendatud riiklikule rinnavähi sõeluuringu tegevusjuhendile kutsuma lisaks naisi kuni 69 eluaastat. Teeme seda etapiliselt, allolevas tabelis on näha punased ristikesed nende vanuserühmade lahtrites, keda me aastast alates 2018.aastast 62-69 vanuserühmast lisame hakkasime.
  • Etapiline laiendamine lõpeb aastaga 2022 ja siis saame öelda, et Eestis on rinnavähi sõeluuringuga hõlmatud kõik naised 50- 69 eluaastat, mis vastab Euroopa Komisjoni soovitustele ja enamike riikide praktikale. Uuringuintervall jääb ikka samaks (2 aastat).
  • Etapilist laiendamist otsustati rakendada mitmetel põhjustel, millest olulisemad on järsu eelarvemõju vältimine ja teenuseosutajate võimekus vabu uuringuaegu pakkuda.
  • Kõigepealt otsustati kutsuda 1949 ja 1950 aasta sünnikohordid ehk alustasime lisamist vanimatest vanusegruppidest, kes olid samuti eelnevalt sõeluuringusse vastavalt 6 ja 7 aastat kutsumata ja kellele 2018 a. tähendas viimast võimalust sõeluuringus osaleda enne, kui nad ka lainendatud vanusevahemikust (kuni 69) välja jäävad. Sealt edasi kutsusime eelmisel aastal juba sünniaastad 1951 ja 1952 ja käesoleval aastal sünniaastad 1953 ja 1954, kes on samuti 5 aastat uurimata.
  • Rinnavähi sõeluuringu korraldusest saate täieliku ülevaate tegevusjuhendist.
  • Eestis on rinnauuringud ka sõeluuringuväliselt kergesti ligipääsetavad – vastava saatekirja saab anda perearst või günekoloog. Ükski naine, kes oma rindade tervise osas muret tunneb ei jää nõustamata võiuurimata seetõttu, et ta sõeluuringu sihtrühma ei kuulu!

Rinnavähi sõeluuringu sihtgrupid

 

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kas leidsid lehelt vajaliku info?

Kui teil on küsimusi, siis palun pöörduge meie poole aadressil info@tervisekassa.ee või helistage meie infoliinile 669 6630.