Ukraina sõjapõgenikele
Kõigil Eestis viibivatel inimestel, sealhulgas sõjapõgenikel, on kättesaadav vältimatu abi raske või eluohtliku terviserikke korral. Kui ajutise kaitse saanud inimene saab ravikindlustuse, on tal õigus saada ka plaanilist üld- ja eriarstiabi samadel tingimustel kohalike ravikindlustatud inimestega.
Loe lähemalt Eesti arstiabisüsteemist ravikindlustatud inimesele!
Vältimatu abi
Vältimatu abi raske või eluohtliku terviserikke korral on kättesaadav kõigile Eestis viibivatele inimestele, sh sõjapõgenikele või siin transiidil olevatele isikutele.
- Tervisenõu saab inglise ja vene keeles perearsti nõuandetelefon 1220 (välismaa numbrilt helistades +372 634 6630). Vajadusel suunatakse inimene edasi hädaabi numbrile 112.
- Apteegid tohivad aktsepteerida ka Ukrainas väljastatud paberretsepti, v.a narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite puhul. Apteekri jaoks peab olema üheselt arusaadav, milline ravim on inimesele määratud.
- Psühholoogilist tuge saab kriisitoe telefonilt 116 006 (+372 6147 393). Lisaks saab vestelda ka veebis aadressil www.palunabi.ee. Tugi on tagatud eesti, inglise ja vene keeles.
Üldarstiabi
Ukraina sõjapõgenikele osutatakse perearstiabi samadel alustel Eesti elanikega. Informatsiooni perearstiabi kohta Eestis leiate siit: www.tervisekassa.ee/perearstiabi
Tervisemurega inimese esimeseks kontaktiks tervishoiusüsteemis on pereõde või perearst. Iga Eesti kodanik, elamisloa või elamisõiguse alusel Eestis elav isik ja ajutiselt Eestis viibiv ravikindlustatud välismaalane saab registreeruda perearsti nimistusse ja vahetada perearsti kirjaliku avalduse alusel. Perearstide kontaktid, kelle nimistus on vabu kohti, leiab siit.
Nimistusse registreerumine toimub kirjaliku avalduse alusel (lapse puhul lapsevanema või eestkostja avalduse alusel). Iga pereliikme kohta tuleb täita ja esitada eraldi avaldus.
- Täida perearsti nimistusse registreerumise avaldus - siin.
- Esita täidetud ja allkirjastatud avaldus valitud perearstile.
- Perearst teavitab avalduse esitajat nimistusse registreerumisest või keeldumisest.
Perearst teavitab avalduse esitajat kirjalikult seitsme tööpäeva jooksul avalduse esitamisest arvates.
Täiendavate küsimuste korral palun pöörduge info [at] tervisekassa.ee (info[at]tervisekassa[dot]ee)
Ajutise kaitse, elamisloa ja ravikindlustuse taotlemine
Elamisloa ja Eesti isikukoodi saanud Ukraina põgenikud ei ole automaatselt Eestis ravikindlustatud, vaid elamisloa saamise järgselt saavad nad seda taotleda Eesti inimestega võrdsetel alustel www.tervisekassa.ee/inimesele/ravikindlustus. Ravikindlustusele on õigus näiteks üle ühe kuu kehtiva töölepingu alusel töötaval inimesel või töötukassas arvele võetud töötul. Kindlustatutega on võrdsustatud lapsed, rasedad, ülalpeetavad abikaasad, osalise ja puuduva töövõimega inimesed, pensionärid, usulise ühenduse liige, õpilased, üliõpilased. Loe ravikindlustuse saamise võimalustest siit.
Kui ajutise kaitse saanud inimene saab ravikindlustuse, on tal õigus saada ka plaanilist üld- ja eriarstiabi samadel tingimustel kohalike ravikindlustatud inimestega. Loe lähemalt Eesti arstiabisüsteemist ravikindlustatud inimesele!
Alates 9. märtsist 2022 jõustus Vabariigi valitsuse korraldus, millega saavad sõja eest Eestisse tulnud Ukraina kodanikud ja nende pereliikmetele taotleda ajutist kaitset. Taotlemine toimub Politsei -ja Piirivalveameti teenindussaalides. Lisainfo Politsei – ja Piirivalveameti kodulehel: Ajutine kaitse Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele - Info seoses Ukraina sõjaga - Politsei- ja Piirivalveamet