Ajakiri TervisEST 2022: rasked ajad õpetavad!

TervisEST 2022

Hea lugeja! 

„Inimene peab olema õppimisvõimeline, mitte nagu känd,“ kirjutab Andrus Kivirähk raamatus „Mees, kes teadis ussisõnu“. Hoiame tuntud kirjaniku mõtteid tervisekassas jätkuvalt au sees ja ajakiri, mida käes hoiad, räägib sellest igal leheküljel.

Kuigi kaks aastat koos koroonaviirusega on olnud meile kõigile keerulised ja väsitavad, toob ajakiri TervisEST palju näiteid, kuidas just needsamad kriisiaastad on pannud Eesti tervishoiusüsteemis nii mõnedki rattad kiiremini veerema.

Tervisekassa juhatuse neli liiget jutustavad hoogsas vestlusringis, kuidas just kriisiajal alustasime näiteks kaugteenuste rahastamisega või kuidas tervisekassa astus olude sunnil mitu sammu lähemale ammu planeeritud kaugtööle. 

Nende muutlike aegade keskmes on aga olnud tervishoiutöötajad. Reportaaž Laagri perearstikeskusest näitab päevselgelt, kuidas õed ja arstid töötavad inimvõimete piiril. Keskus on suurepärane näide, kuidas kriisiajal oma töötajaid väikeste muutuste abil toetatakse. Õed täidavad seal kordamööda erinevaid ülesandeid: kes vastab ühel päeval patsientide kirjadele, teine kõnedele, kes assisteerib arsti mitmesugustel toimingutel. Koormus on suur, aga neil on õnnestunud vastu pidada. Suur aitäh kõikidele tervishoiutöötajatele selle eest!

Tutvustame ajakirjas ka seda, kuidas inkubatsiooniprogramm aitab karjääri alustavaid ja aastakümneid töötanud perearste kokku viia. See teeb nimistu üleandmise varasemaga võrreldes hulga sujuvamaks. Räägime, miks on vaja projekti nimega PAIK või kes on need riskipatsiendid, kellele on mõeldud spetsiaalne ravijuhtimise programm.

Keerukatel aastatel pole taandunud ka meie usk tervisekassasse kui mõtteviisi juurutajasse, et igaüks saab oma tervise heaks palju ära teha. Meie saame ulatada selleks kasulikud tööriistad. Tervisedenduse rubriigis räägib portaali Peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa vaimsest tervisest ja pulmonoloog dr Erve Sõõru selgitab, kui ohtlikud võivad olla pikalt ravimata unehäired.

Mis päris kindlasti kunagi ei muutu, olgu aeg milline tahes, on heade inimsuhete ja lemmikloomade uskumatult teraapiline mõju. Tänavuse TervisEST-i kaanel on meie õigusosakonna juht Ergo Pallo koos oma shiba tõugu koer Lottega. Kõik, kelle töökohas on koerad lubatud, nõustuvad, et neljajalgsete sabaliputused, mängutuhinad või vaikselt nurgas pikutamised mõjuvad kogu tööpere vaimsele tervisele turgutavalt. 

Jah, inimene peab olema õppimisvõimeline. Seda me tervisekassas oleme, kuid samal ajal hoiame au sees ka seda teekonda ja kogemust, mis meid on tänasesse päeva toonud.

Head lugemist!

Heidi Kukk

Tervisekassa avalike suhete peaspetsialist