Uus õendusteenus üldhooldekodudes võimaldab eakatele paremat elu

Vastseliina hooldekodu õde Krislin Palm

Alates 2020. aastast rahastab haigekassa õendusteenust üldhooldekodudes. Vastseliina hooldekodu õde Krislin Palm ütleb, et uuendus parandab oluliselt hooldekodu elanike elukvaliteeti, kuna nad saavad oma tervisemuredele jooksvalt abi.

Varem pakkus hooldekodudes tervishoiuteenuseid koduõde, kuid teenuseid said vaid need elanikud, kellele oli perearst teenuse määranud. Krislin Palmi sõnul tekib aga hooldekodude elanikel väga palju igapäevaseid kergeid probleeme, mis samuti tervishoiutöötaja tähelepanu vajaksid.

Igal tööpäeva hommikul vaadatakse üle eelneval õhtul ja öösel tekkinud mured ning leitakse neile lahendus. „Vanemate inimeste immuunsüsteem ei ole enam nii tugev, et kõigile haigustele vastu panna. Igapäevaselt leidub neid, kellel on kas neelamine valus või seljavalu. Mõningaid kimbutab külmetus. Tänu õendusteenusele saavad nad nüüd kohe abi ja tunnevad, et nende eest hoolitsetakse,“ sõnas Palm.

Õe roll ongi nii patsiente kui ka hooldajaid nõustada, et raviskeeme õigesti jälgitaks.

Vastseliina hooldekodus töötab täna 103 elaniku peale kaks õde. Kõigile hoolealustele tehakse hindamine ning vajadusel koostatakse õendusplaanid, mis määravad ära patsiendi põhiprobleemid ja millise tegevuskava järgi nendega tegelema peaks. „Patsientide hindamise ja dokumentatsiooniga tegelemine võtab päris palju aega. See on aga vajalik, et tagada sujuv koostöö nii õe, perearsti kui ka hooldajate vahel,“ ütles Palm.

Tervisemuresid on hooldekodu elanikel palju ning lisaks patsientide nõustamisele vajavad nõustamist ka hooldajad, kes elanikel igapäevaselt abiks on. „Haiguste ravi määrab alati patsiendi perearst. Levinuimad hooldekodude elanike terviseprobleemid on südamehaigused ja kõrgvererõhktõbi. Sageli võtavad eakad mitmeid erinevaid ravimeid ning see tekitab segadusi ravimite ja raviskeemidega. Õe roll ongi nii patsiente kui ka hooldajaid nõustada, et raviskeeme õigesti jälgitaks. Kui on näha, et muutunud terviseseisund vajab raviskeemi muutust,  saab õde koheselt perearstiga kontakti võtta,“ kommenteeris Palm. 

Õendusteenuse rahastamist peab Palm äärmiselt oluliseks. „Tänu õe kohalolule on hooldekodudes paranenud tervishoiuteenuste kättesaadavus. Hooldekodude elanikud on pideva jälgimise all ja see võimaldab probleemidele varakult jälile saada. Kindlasti vähendab selline teenus ka kiirabi väljakutseid hooldekodudesse. Usun, et õe teenus peaks olema igas hooldekodus olemas, et selle elanikud tunneksid end hoituna,“ sõnas Palm.Kui on näha, et muutunud terviseseisund vajab raviskeemi muutust,  saab õde koheselt perearstiga kontakti võtta,“ kommenteeris Palm.