Välisriigi elukohaga töötaja registreerimine
Töötaja registreerimine, kui töötaja elukohariik on teine Euroopa Liidu (EL) liikmesriik
- Välisriigi töötaja registreerimisel palume tähelepanu pöörata sellele, millisesse riiki peab laekuma inimese sotsiaalmaks. Vastavalt sellele tuleb töötamise registreerimisel töötamise registris valida vastav töötamise liik või TSD-l vastav väljamakseliik. Sotsiaalmaksu tasumisega Eestisse kaasneb ravikindlustus Eestis ja seetõttu võib inimesel tekkida topelt ravikindlustus mitmes Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsis (edaspidi EL-i liikmesriik), mis ei ole seadusega lubatud1.
- Inimene, kes töötab korraga mitmes EL-i riigis, peab taotlema elukohariigi sotsiaalkindlustusasutusest vormi A1 või E101. Kui vormile märgitud kindlustajariik ei ole Eesti, siis kohaldatakse inimese suhtes teise EL-i riigi õigusakte ning tal ei ole õigust Eesti ravikindlustusele2.
- Inimese suhtes, kes on sõlminud töölepingu Eesti tööandjaga, kuid kes töötab teises EL-i riigis, kohaldatakse üldjuhul töökohariigi sotsiaalkindlustusalaseid õigusakte. Sellisel juhul tasutakse sotsiaalmaks teise EL-i riiki ning ravikindlustus vormistatakse samuti teises riigis3.
- Piirialatöötaja, kes töötab Eesti territooriumil, kuid kes elab teises EL-i riigis, kuhu ta naaseb korrapäraselt iga päev või vähemalt kord nädalas, saab taotleda Tervisekassast vormi E106/S1, mille alusel on tal õigus vormistada ravikindlustus elukohariigis4.
1 (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 883/2004, 29. aprill 2004, sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta art 11 lg 1);
2 (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 883/2004, 29. aprill 2004, sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta art 13);
3 (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 883/2004, 29. aprill 2004, sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta art 11 lg 3);
4 (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 883/2004, 29. aprill 2004, sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta art 17).