Haigekassa jätkab läbirääkimisi ülikalli ravimi lisamiseks ravimite nimekirja

Kolmapäeval haigekassale laekunud taotlust ülikalli ravimi erandkorras kompenseerimiseks ei ole hetkel võimalik rahuldada. Haigekassa jätkab aktiivselt läbirääkimisi ravimi maaletoojaga ning eeldusel, et tootjaga saadakse hinna osas kokkuleppele, saab ravim jõuda haigekassa hüvitatavate ravimite loetellu järgmisest aastast.

„Esmalt tahan öelda, et meil on väga kahju, et ei ole võimalik hetkel teha positiivset otsust noorele patsiendile vajaliku ravimi rahastamiseks,“ ütles haigekassa juhatuse esimees Rain Laane. „Jättes kõrvale seadusest tulenevad piirangud, mis ei luba meil erandkorras kompenseerida ravimeid, mida tuleb haiglas manustada, on meil väga oluline olla ka veendunud, et meie ühisest rahakotist ostetav ravim on toimiv ning et me jaksame seda osta. Selle konkreetse ravimi hüvitamiseks tuleb meil pidada täiendavaid läbirääkimisi tootjaga. Praegusel hetkel saame vaid ainsa positiivse asjana tõdeda, et raviarsti kinnitusel on lapse raviks võimalik kaaluda alternatiive, mis juba on haigekassa rahastusel,“ lisas Laane. „Suhtleme ka raviarstiga, et arutada võimalusi, kas patsient saaks osaleda kliinilises uuringus, mis võimaldaks ravimi hüvitamist ravimitootja poolt.“

Ravimi aastane kulu patsiendile oleks tootja praeguse hinna kohaselt üle 400 000 eurot iga-aastaselt, samas on tema kasu tõendavad uuringud väga vastuolulised. Selle ravimi kompenseerimisest on keeldunud paljud riigid, just tema kalli hinna ning kasu osas paljude lahtiste küsimuste tõttu.

Sama ravimit vajaks Eestis mitu patsienti, kelle igaühe ravi aastane maksumus on suurusjärgus 380 000 – 440 000 tuhat eurot. Seetõttu on pikaajaline hinnakokkulepe ravimitootjaga hädavajalik.

Haigekassa jätkab aktiivselt pingutusi selle nimel, et jõuda ravimi hinna osas tootjaga kokkuleppele. Siis oleks võimalik ravim Eesti patsientidele kättesaadavaks teha ning seda saaks finantseerida ühisest ravikindlustuse kassast.