Uuest aastast laienevad perearstide e-konsultatsiooni võimalused

Perearstid saavad hakata tulevast aastast küsima e-konsultatsiooni ka taastusravi ja valuravi arstidelt, naha- ja suguhaiguste arstidelt ning veresoontekirurgidelt.

„Perearstid on mitmekülgsete pädevustega spetsialistid, kes suudavad inimest aidata suurema osa tervisemurede korral kogu elu jooksul. Kui perearst soovib eriarstiga nõu pidada, saab ta seda kiirelt ja mugavalt teha läbi e-konsultatsiooni ja nii on terviseprobleem sageli lahendatav ka ilma eriarsti vastuvõtuta,“ ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut. „E-konsultatsioon parandab perearstilt eriarstile liikuva info kvaliteeti ning säästab ka patsientide aega, sest enam ei pea alati ise eriarstile pöörduma – perearst konsulteerib eriarstiga elektroonselt ning kogu ravi toimub perearsti koordineerimisel. Samas kui e-konsultatsiooni käigus otsustab eriarst, et patsient vajab siiski eriarsti abi või täiendavaid uuringuid, on konsulteerinud arstil võimalik patsient enda vastuvõtule kutsuda.“

Õigeaegse ja kvaliteetse arstiabi ja nõuannete pakkumisel on väga oluline perearstide koostöö eriarstidega. Selleks loodi 2013. aastal perearstidele võimalus tervise infosüsteemi kaudu konsulteerida eriarstidega oma patsiendi diagnoosi täpsustamiseks ning ravi määramiseks.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liikme doktor Karmen Jolleri sõnul on e-konsultatsiooni näol tegemist ühe viimaste aastate parima innovatsiooniga tervisevaldkonnas. "E-konsultatsioon võimaldab hoida kokku nii patsiendi kui eriarsti aega. Perearst kirjeldab eriarstile põhjalikult inimese kaebusi ja seisundit, lisab juba tehtud analüüside ja uuringute tulemused, samuti oma mõtted inimese olukorra kohta. Seejärel saadab perearst kirjelduse eriarstile, kes otsustab, kas piisab perearsti juhendamisest või on inimesel vaja tulla ka eriarsti vastuvõtule," ütles Karmen Joller. „E-konsultatsiooniga antakse eriarstile võimalus otsustada ka seda, kui kiiresti inimene tema vastuvõtule jõudma peab: ikka selleks, et tõsisema tervisemurega patsiendid kiiremini abi saaksid. Kui inimene eriarsti juurde jõuab, on eriarstil juba ülevaade inimese tervisemuredest olemas ja tal on rohkem aega põhjustesse süveneda. Nii on raviteekonna üle otsustamise õigus antud arstide kätte, kes püüavad leida parima mooduse inimese aitamiseks.“

2013. aastal alustas haigekassa e-konsultatsiooni teenuse rahastamist uroloogia ning endokrinoloogia erialadel. Alates sellest on e-konsultatsiooni võimalusi aasta-aastalt laiendatud. Praeguseks on perearstidel võimalik küsida e-konsultatsiooni kopsuhaiguste, reumatoloogia, kõrva-nina-kurguhaiguste, pediaatria, neuroloogia, hematoloogia, kardioloogia, gastroenteroloogia, ortopeedia, onkoloogia, allergoloogia-immunoloogia, nefroloogia, sisearsti, psühhiaatria ja günekoloogia erialadel.

E-konsultatsiooni teenuse kasutamine on 2018. aastal kasvanud võrreldes varasemaga ligi poole võrra. 2018. aastal konsulteerisid perearstid eriarstidega e-konsultatsiooni teel  17 erialal nii kesk- kui ka regionaalhaiglates ja haigekassa valikupartnerite juures. 2018. aasta kolmandas kvartalis tegid perearstid kokku 4709 e-konsultatsiooni, mis on 50 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Teenust kasutas 670 perearsti üle Eesti.